Çocuklarla Evde Yapılacak 10 Etkinlik

En son güncellendiği tarih: 18 Nis 2020

Dünyayı etkisine alan koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlere kapandık. Sosyal hayatla ilişkimizi keserek evlerimizde izole olduk. Peki çocuklar ile evde yapılacak 10 etkinliğe birlikte bakalım mı?Evde çocuklar ile yapılacak etkinlikler burada

Dünyayı etkisine alan koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlere kapandık. Sosyal hayatla ilişkimizi keserek evlerimizde izole olduk. Bu durum herkes için zor gözükse de bazı özlem duyduğumuz anları yaşamamıza yardımcı olabilir. Yani bu virüs bize aile ve ev hayatının ne kadar önemli olduğunu, aile hayatımızı ne kadar ihmal ettiğimizi hatırlatabilir. Bize aile ilişkilerinin önemini, birbirimize olan sevgimizi ve çocuklarımızla birlikte zaman geçirmenin ne derece önemli olduğunu bir kez daha gösterebilir. Bizler de çocuklarınızla evde kaliteli zaman geçirmeniz için yapabileceğiniz eğitici oyunları ve etkinlikleri sizler için hazırladık.


1) Battaniye ve yastıklar ile kale yapın


Her çocuk yeni bir şeyler inşa etmeyi, yaratmayı çok sever. Ekstra ekipmanlara, malzemelere gerek yoksa işler daha da kolaylaşır. Evde birkaç saat boyunca yeniden düzenlenmesini ummadığınız bir oda seçin çünkü bu oda beklemediğiniz bir hal alabilir. Koltuk minderlerini ve sandalyeleri kullanarak mandallarla sabitlenmiş bir battaniyeyle birlikte kale yapın. Çocuğunuzun oyuncaklarını, kitaplarını istediği her şeyi kalenin içine getirmesine izin verin ve oyunun içinde kendi kurgusunu oluşturmasını sağlayın. Bu sayede hayal gücü gelişsin ve eğlenerek keyifli zaman geçirsin.


2) Geri dönüştürülebilir alfabe yapın


Geri dönüştürülebilir malzemelerle çocuğunuzun kendi alfabesini oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Belirli geri dönüşüm malzemelerine harfler tanımlayabilirsiniz. Örneğin; karton A harfi, plastik E harfi gibi. Daha sonra çocuğunuza geri dönüşüm malzemelerini tanıtıp, malzemelerin hangi harfleri tanımladığını belirterek evin içinde o harfle başlayan eşyalar bulmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca bu malzemelerden şifreler oluşturarak evin içinde bulmasını istediğiniz şeyleri bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde eğitici oyunlarla eğlenceli etkinlikler yapabilirsiniz.


evde çocuklarla yapılacak etkinliklerden birisi


3) Müzik yapmayı deneyin


Mutfak aletlerinden bir ritim oluşturmaya çalışırsak anneler bize biraz kızabilir. Ama çocuğunuzun içinden bir sanatçı çıkmasına izin verin. En azından deneyerek görmeye değmez mi? Tencere, çatal, kaşık, tahta, bardak gibi mutfakta en popüler olan tüm enstrümanlarınızı çıkarın ve bazı ev yapımı müzikler yapın. Ona eşlik ederek eğlenceli bir ortam oluşturun. Çocuğunuzun müziğe olan ilgisini ve tutkusunu bir de böyle deneyin.


4) Kağıt uçaklar yapın


Çocukluğumuzda sokaklarda kağıt uçaklar yapıp uçurmak için can atardık. Şimdi ise bu deneyimi evde yapma zamanı. Hangi uçağın en iyi yükseleceğini çocuğunuzla birlikte deneyin. Önce kağıdınızı katlayarak uçağınızı yapabilir, sonra da çocuğunuz ön taraftaki pilotları ve pencerelerden dışarı bakan yolcuları çizerek süsleyebilir. Evdeki herkesin kendine ait bir uçak tasarlamasına yardımcı olun. Her şey hazırsa yarış başlasın!


5) Fotoğraf albümü oluşturun


Günümüz çocuklarının elinden telefon, tablet maalesef düşmek bilmiyor. Bu kez çocuğunuzdan teknolojik aletlerle oyun oynamasını değil, fotoğraf çekmesini isteyin. Evi, eşyaları, ailesini, ilgisini çeken her şeyi fotoğraflamasına yardımcı olun. Belirli günlere yayarak bunu sıklaştırın. Daha sonra bir albüm oluşturmasını isteyin. Çektiği fotoğraflardan albüm oluşturarak anıları biriktirmesini sağlayın. Ayrıca albüm kapağını ve sayfalarını boyamasına, süslemesini izin verin. Bu albüm her şeyiyle ona ait olsun.


evde çocuklarla yapılacak etkinliklerden birisi fotoğraf albümü oluşturmak

6) Çoraptan kuklalar yapın


Kuklalar her zaman çocuklara eğlenceli gelmiştir. Peki çocukların kendi kuklalarını yapma fikri size nasıl geliyor? Eski veya yeni çoraplarınızdan bazılarını toplayın. Sonra gözler, ağız ve burun için kullanılabilecek bazı ev eşyaları bulun. Gözler için düğmeler, burunlar için kumaş parçaları ve saçlar için tel, yün, şerit, hatta pamuk yünü gibi şeyler kullanabilirsiniz. Çocuklarınız dikebilirse, iğne ve iplik ile süslemeler ekleyebilirler ancak küçük çocuklar için yapıştırıcı kullanın. Kuklalar yapıldıktan sonra kurumaya bırakın. Bir karton kutu ile bir kukla tiyatrosu oluşturarak çocuğunuzun kendi yarattığı bir oyunu veya şovu yapmasını sağlayın.7) Ek ev işleri verin


Evin etrafında çocuğunuza daha fazla sorumluluk verin. Bunu çocuğunuzun yapacağı bir iş gibi değil bir oyun gibi gösterebilirsiniz. Evinizde evcil hayvan varsa onlara vereceği mamalarla puan toplayabilir, odasını temiz tuttuğunda ayrı bir puan alabilir ve kendi yemeklerini bulaşık makinesine koyduğunda ise ekstra puan kazanabilir. Belirli bir puana ulaştığında da çocuğunuza istediği bir hediye alabilirsiniz. Bu sadece onu meşgul etmekle kalmaz, hem eğlendirir hem de karantina alanımızı mümkün olduğunca rahat ve temiz tutmaya yardımcı olur.


8) Aile haber masası oluşturun


Aile bireylerinin neler yaptığına, gününü nasıl geçirdiğine dair bilgilerin olduğu ve bu bilgilerin akşam herkesle paylaşıldığı bir haber masası oluşturun. Çocuğunuza aile bireyleri hakkında günlük, haftalık bültenler çıkarmasına yardım edin. Bunun için ondan fotoğraflar çekmesini, röportaj yapmasını ve görüşlerini yazmasını isteyin. Kendi hikayesini yarattığı bilgilendirici ve eğlendirici bültenler oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Her hafta başka temalar, planlar belirleyerek eğitsel oyunlarla çocuğunuzun hayal gücünü geliştirin. Bülteni oluşturmak için ihtiyaç duyulan malzemeleri bir araya getirin: kağıt, kalem, fotoğraf, bülteni süslemek için diğer malzemeler. Sonra da bültende yazılanları okuyarak eğlenin!


9) Gölge şekilleri oluşturun


Çocuğunuzun elleriyle düşünmesini sağlamasını ister misiniz? İster çocuk olalım ister yetişkin elektrikler kesildiğinde gölge oyunları oynamayı hep sevmişizdir. Bunu bir oyunu dönüştürmek çocuklara oldukça ilgi çekici gelebilir. Işıkları söndürün, perdeleri kapatın ve bir ateş veya ışık yardımıyla ellerinizle duvarlarda sırayla gölge şekilleri yapmayı deneyin. En iyi ve en yaratıcı şekilleri yapmak için oyunlar oynayın. Kimin en iyi şekli yapabileceğini görün ve en iyi şekli yapana ödül verin.


10) Birlikte dans edin


En sevdiği şarkıları sorun ve onun için bir çalma listesi oluşturun. Çocuğunuzun arzu ettiği katılıma bağlı olarak evde dans etmek, YouTube sayesinde doğaçlama bir boogie-down'dan koreografi dersine kadar değişebilir. Eğlenceli dans gösterileri yapmasına olanak sağlayın. Aynı zamanda dans etmek fiziksel egzersiz yapmak için harika bir yoldur.

evde çocuklarla yapılacak etkinliklerden birisi birlikte dans etmek

Eğlenceli etkinlikler ve eğitici oyunlar ile evde çocuklarınıza keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Çocukların isteğine göre aktiviteler, oyunlar seçmek onlar için daha faydalı olacaktır. Umuyoruz ki en kısa zamanda bu sıkıntılı günler geçer ve çocuklarımız sadece evde değil dilediği her yerde keyifle zaman geçirebilirler.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör